Forum www.rugbypabianice.fora.pl Strona Główna www.rugbypabianice.fora.pl
RUGBY to nasze życie!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EXTRALIGA 7

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rugbypabianice.fora.pl Strona Główna -> Rugby w Polsce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zygman




Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 7:05, 18 Gru 2008    Temat postu: EXTRALIGA 7

Obejrzyjcie sobie ten meczyk [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nerlock
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2008
Posty: 518
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:23, 21 Kwi 2009    Temat postu:

Po co komu w Polsce Ekstraliga Rugby7 ?
Wtorek, 24 lutego 2009

TAGI: Ekstraliga Rugby7 Siódemki Flota Gdynia AZS Katowice BBRC Łódź Nowy Sącz Husar Bolesławiec NHRK

Od trzech lat toczą się w Polsce rozgrywki Ekstraligi Rugby7. Twór ten powstał by lepszym drużynom dać możliwość rywalizacji we własnym gronie, z nadzieją na wysoki poziom sportowy i organizacyjny do którego nie zawsze dosięga Polska Liga Rugby7. Najwyższy czas by zastanowić się w jakim stopniu te cele udało się zrealizować i czy Ekstraliga Rugby7 rzeczywiście jest potrzebna komukolwiek poza drużynami rywalizującymi w niej.

Ekstraliga wystartowała w 2006 roku. Do udziału zaproszonych zostało 8 drużyn, które podzielone zostały na dwie grupy: Północną i Południową. W finale zagrali wszyscy, lepsza czwórka o medale oraz ta słabsza walcząca o utrzymanie. Pierwszymi (sukces powtórzyli także rok później) historycznymi zwycięzcami zostali zawodnicy AZS AWF Katowice, pokonując w finale Alfę Bydgoszcz. Z ekstraligi spadł Husar Bolesławiec i Nowa Huta Rugby Klub. Forma rozgrywek została utrzymana również w kolejnym roku, miejsce jednego ze spadkowiczów zajęła dość nieoczekiwanie drużyna BBRC Łódź i był to raczej skutek ogólnej słabości południowej części Polski, aniżeli nagroda za wybitne osiągnięcia tej drużyny. Reputacja Ekstraligi zaczęła tracić na wartości kiedy rugbistom z Łodzi zdarzyło się nie sprostać zadaniu samego dotarcia na turniej. Coraz mocniej zarysowywała się także różnica między północną a południową grupą czego efektem była zmiana formuły całych rozgrywek w roku kolejnym. Rozgrywki ruszyły w tym sezonie z opóźnieniem, skład i formuła pozostawała niewiadomą do ostatnich chwil. Reanimacji podjął się Daniel Kowalski - człowiek z dużym doświadczeniem, stojący za sterami jednego z najmocniejszych siódemkowych klubów w Polsce - Floty Gdynia. Aktualnie w Ekstralidze rywalizuje 6 zespołów, bez podziału geograficznego. Pożar został ugaszony, ja jednak zastanawiam się co dalej?

Jaki jest problem Ekstraligi Rugby 7?
Jako pierwszy na myśl przychodzi mi niejasny system awansów. Drużyny są zapraszane, a o ich doborze decydują organizatorzy i jak się okazywało nie zawsze byli w stanie dokonać trafnych ocen potencjału.
Rozgrywki wymagają od drużyn dobrej organizacji a to na poziomie ekip siódemkowych jest w Polsce dużym problemem. Efekt jest taki, że niektóre drużyny kończąc swój udział w Ekstralidze wchodzą w etap śmierci klinicznej. Przykłady? Jest ich wiele: Husar Bolesławiec - po degradacji z Ekstraligi przez dwa lata zdołał wystąpić w zaledwie trzech turniejach siódemkowych. Na tym się póki co skończyło, mimo że potencjał sportowy pozostał duży, bo zawodnicy Husara dwa z tych turnieji wygrali. Problemy dotyczą jednak większej ilości drużyn, kolejne przykłady dotyczą klubów Nowej Huty, Nowego Sącza, i Łodzi (BBRC). We wszystkich wymienionych przypadkach porażki w Ekstralidze pociągnęły za sobą dużo dalej idące skutki niż tylko sportowy regres. Zmniejszyła się mocno aktywność zespołów, część zawodników zmieniła barwy klubowe i próżno wymienionych drużyn szukać teraz w czołówce jakichkolwiek rozgrywek.
Co więcej - zjawisko dotyczy głównie południowej Polski (wedle przyjętych przez organizatorów podziałów), co prowadzi nas do kolejnego problemu: rozgrywki zaczynają zamykać się w gronie drużyn z Pomorza i Kujaw. Nie można oczywiście winić ich, za to że swą siłą sportową i organizacyjną przewyższają inne siódemkowe ekipy. W miarę jednak postępowania tego procesu, drużynom z innych części Polski coraz ciężej będzie przyjąć na siebie koszta udziału w rozgrywkach.
Odkąd Ekstraliga nie uwzględnia podziału geograficznego, każdy uczestnik musi być gotowy by kilka razy w rundzie "zaliczyć" turniej w bezpośredniej bliskości polskiego morza (Gdynia, Rumia, Gdańsk), lub nieco bliżej, ale wciąż dla wielu dość daleko (Chojnice). Dopóki udział w takich turniejach jest w pełni opcjonalny (vide PLR7), życie samo reguluje problem. Klub w odpowiednim dla siebie momencie podejmuje decyzje czy taki wyjazd się kalkuluje i jedzie na turnieju lub nie. W ekstralidze sytuacja jest inna - tutaj trzeba przygotować się do z góry zaplanowanych startów, określić budżet zespołu i odpowiedzieć jasno na pytanie: Czy jestem finansowo i sportowo gotowy do podjęcia wyzwania?
Ile klubów siódemkowych postępuje w ten sposób? Ile ma z góry określony budżet, a ile "ciuła" pieniądze od turnieju do turnieju, organizując środki finansowe na przysłowiową "aferę"? Przytoczone wcześniej przypadki pokazują, że niestety większość.

Kolejny problem, który boli Ekstraligowców to mnogość tytułów i rozgrywek w polskim rugby siedmioosobowym. Na dole piramidy znajduje się zdecydowanie Polska Liga Rugby 7, w której udział brać mogą mają dosłownie wszyscy i która od swoich uczestników wymaga wkładu minimalnego. Spory pojawiają się w kontekście jednodniowego turnieju o Mistrzostwo Polski Seniorów w Rugby7, który zdominowany jest zazwyczaj przez drużyny z klasycznego rugby15. Środowisko klubów ekstraligowych jest zdania, że tytuł Mistrza Polski piastować powinien zwycięzca ich rozgrywek. I jest to moim zdaniem pomysł ze wszech miar zły. Tytuł mistrza Polski powinien wędrować do drużyny najlepszej w Polsce. Jeśli ekstraligowcy chcą go mieć dla siebie, niech przyjadą w komplecie do Sochaczewa i zajmą czołowe miejsca. Rzeczywistość jest taka, że udział w tym turnieju bierze jedynie zaledwie kilka z nich i do tego raczej w drugorzędnych rolach. Unikanie konfrontacji z lepszymi działa w tym przypadku na niekorzyść reformatorów i dodatkowo osłabia ich argumentację. Efekt całego tego "misz-maszu" jest taki, że zwycięzca teoretycznie słabszej PLR7 góruje pod każdym względem nad triumfatorem Ekstraligi (!).

Problemem jest także szukanie potencjalnych kandydatów do Ekstraligi. Żeby uczynić to w sposób prawidłowy trzeba umieć postrzegać poszczególne drużyny we właściwym kontekście: które z nich są drużynami siódemkowymi i chcą w tym właśnie kierunku się rozwijać, a które tylko grają w siódemki. To zdecydowana różnica, zwłaszcza w sytuacji narodzin wielu nowych ośrodków rugby, które biorą aktywny udział w rozgrywkach siedmioosobowych tylko dlatego, że do rugby15 jeszcze nie dorosły: ani sportowo, ani organizacyjnie. Reprezentantem innego podejścia jest chociażby Flota Gdynia, która jasno deklaruję że interesują ją wyłącznie rozgrywki siedmioosobowe i z myślą o nich prowadzi szkolenie. Jeśli projekt Ekstraligi ma się powieść, zbudować ją trzeba wyłącznie z takich właśnie drużyn. Inaczej rozgrywki te nigdy nie staną się priorytetem dla uczestników.

Ekstraliga grać musi i basta!
Tak, tak. Rozgrywki te nie są wolne od problemów, aktualny system rozgrywek nie jest najlepszy, ale muszą one istnieć dalej i ewoluować we właściwym kierunku. Trzeba zrównoważyć je od strony geograficznej włączając kolejne regiony (np. mocny młody Śląsk), ustanowić klarowne zasady spadku i awansu (np. z finału PLR7) i skupić się na budowaniu jakości a nie ilości. A jakość to chociażby obowiązek udziału drużyn juniorów ze wszystkich ekstraligowych miast w Mistrzostwach Polski Juniorów Rugby7. Czy wszystkie kluby z dzisiejszej Ekstraligi taki wymóg mogłyby spełnić? Obawiam się, że nie.
Pracy jest wiele, ale sama idea rozgrywek jest jak najbardziej właściwa i osobom które się nią zajmują życzyć wypada wiele sił, a także odwagi do wprowadzenia mądrych reform.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr
Gość






PostWysłany: Wto 9:38, 28 Kwi 2009    Temat postu:

kiedy te mecze ?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nerlock
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2008
Posty: 518
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:52, 02 Maj 2009    Temat postu:

Podsumowanie MPR 7 w Sochaczewie


XV Mistrzostwa Polski w Rugby 7 w Sochaczewie - 1 maja 2009


Eliminacje:

* AZS AWF Warszawa - Lechia Gdańsk 19:29 (0:17)
* Profexim Orkan - Juvenia Kraków 14:7 (7:0)
* AZS AWF Katowice - Posnania Poznań 0:22 (0:12)
* Budowlani Łódź - Czarni Pruszcz Gd 12:26(12:7)
* AZS AWFiS Gdańsk - Lechia Gdańsk 7:38 (0:17)
* Flota Gdynia - Juvenia Kraków 5:17 (0:10)
* Alfa Bydgoszcz - Posnania Poznań 0:29 (0:5)
* Unislavia Unisław - Czarni Pruszcz 7:31 (7:12)
* AZS AWF Warszawa - AZS AWFiS Gdańsk 43:7 (22:0)
* Profexim Orkan - Flota Gdynia 43:0 (24:0)
* AZS AWF Katowice - Alfa Bydgoszcz 5:14 (0:0)
* Budowlani Łódź - Unislavia Unisław 47:0 (26:0)



Tabele:

Grupa A

* 1. Lechia Gdańsk 2 6 67:26
* 2. AZS AWF Warszawa 2 4 62:36
* 3. AZS AWFiS Gdańsk 2 2 14:81

Grupa B

* 1. Profexim Orkan Sochaczew 2 6 67:7
* 2. Juvenia Kraków 2 4 24:19
* 3. Flota Gdynia 2 2 5:57

Grupa C

* 1. Posnania Poznań 2 6 51:0
* 2. Alfa Bydgoszcz 2 4 14:34
* 3. AZS AWF Katowice 2 2 5:36

Grupa D

* 1. MACH Czarni Pruszcz Gd 2 6 57:19
* 2. Budowlani Łódź 2 4 59:26
* 3. Unislavia Unisław 2 2 7:78



1/4 Finał

* Lechia Gdańsk-Budowlani Łódź 43:7 (21:0)
* Profexim Orkan-Alfa Bydgoszcz 38:0 (14:0)
* Posnania Poznań-Juvenia Kraków 22:14 (12:7)
* Czarni Pruszcz Gd-AZS AWF Warszawa 10:24 (5:12)


1/2 Finał

* Lechia Gdańsk-Profexim Orkan 19:7 (12:0)
* Posnania Poznań-AZS AWF Warszawa 7:29 (0:12)


FINAŁY

* o XI m Unislavia Unislaw - AZS AWFiS Gdańsk 12:26 (12:5)
* o IX m Flota Gdynia - AZS AWF Katowice 26:10 (14:5)
* o VIIm Budowlani Łódź - Alfa Bydgoszcz 19:21 (7:14)
* o V m Juvenia Kraków - Czarni Pruszcz 0:24 (0:7)
* o IIIm Profexim Orkan - Posnania Poznań 43:0 (24:0)
* o I m Lechia Gdańsk - AZS AWF Warszawa 26:29 (14:5)


PUNKTACJA DO PLR7

* 1. AZS AWF Warszawa 26 pkt
* 2. Lechia Gdańsk 21 pkt
* 3. Profexim Orkan Sochaczew 19 pkt
* 4. Posnania Poznań 17 pkt
* 5. MACH Czarni Pruszcz Gdański 15 pkt
* 6. Juvenia Kraków 13 pkt
* 7. Alfa Bydgoszcz 11 pkt
* 8. Budowlani Łódź 9 pkt
* 9. Flota Gdynia 7 pkt
* 10 .AZS AWF Katowice 5 pkt
* 11. AZS AWFiS Gdańsk 3 pkt
* 12. Unislavia Unisław 1 pkt


Sędzia Główny Turnieju: Ireneusz Pietrak



informacje dostarczył: Ireneusz Pietrak - Komisarz PZR d/s Rugby 7


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rugbypabianice.fora.pl Strona Główna -> Rugby w Polsce Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin